IMG-20160204-WA0052
Doruk Bebeğin Doğum Hikayesi
22 Mart 2016
elif-mira-bebek-1
Elif Mira Bebeğin Doğum Hikayesi
26 Nisan 2016
Tümünü Göster

Berke Bebeğin Doğum Hikayesi

berke-bebek-2

Berke annesinin 2.vajinal dogumu annemiz de adaşım oluyor 🙂 Gözde ilk doğumunu da 5 yıl önce ve cok güzel bir normal doğum ile doğurmus. Lotusa hamile yogasina gelmek için aradığında tanıştık. O aradığında ben dogumdaymisim ve arkadan muzak sesini duymuş, bir de ben sessiz sessiz konuşunca cok saşırmış.  O kadar sakin ve huzurlu bir hamilelik geciriyordu ki.. Evin bütün işleri, ilk bebeğinin okula getirilip götürülmesi, 2. Hamileliği ve bunun çok doğal olduğunu bilerek yaşıyordu. Eşinin işi dolayısıyla haftanın yarısını eşinden ayrı geciriyordu. Ama doğum süresince böyle bir şeyi ilk defa duymuştu. Eğitimlere gelmek istiyordu, ama babamiz genelde burda olamadığı için eğitimlere katılamadı. Ancak 2. Normal doğumunu yapacaktı ve doğal doğum yapmak istiyordu. Doktoru da ısrarla benimle görüşmesini istiyordu. Bu Söylediklerin Gözde ebenin işi diyordu. Doktor bu doğum şekline saygı duyar. Ebesiz, destek siz doğum olmaz diyordu. Böyle olunca Gözde beni aradığında 38. Haftaya gelmişti bile. Neyse ki doktorundan ve yoga hocamız Semra sayesinde Gözde nin ne kadar da hazır olduğunu biliyordum. Doğuştan eğitimli gebe 🙂 bireysel görüşmemiz de doğum planını konuştuk. İkinci kez yaşayacağı ve ilk doğumu hakkında hiç bir travması olmadığı için biliyorduk ki bu doğum da çok güzel olacaktı. Gözde nin tanışmamızdan sonra yaptığı araştırmalar ve doktoru sayesinde bazı istekleri vardı. Bu isteklere kavuşmak için, bir önceki idoğum deneyimi sayesinde ne iş yaptığımı biliyordu 🙂 bizden istedikleri şunlardı.
Bebeği ile ten tene temas yapmak,
Doğum süresince ona pozitif ve profesyonel birinin destek olması,
Doğum sürecini evde takip edip sonra hastaneye gitmek,
Eşinin yanında olması
Los ortamda kasılmalari karşılaması
Aktif pozisyonlarla desteklenmek
Müzik olması
Sessizlik, sakinlik olması
Bebeğini kendi
Kordonun geç klemp edilmesi
Yürüyerek doğumdan çıkmak istiyordu.
Doğum başladığında arabasına binip doktoruna giden bir gebeydi Gözde cim. Ve doktoru muayne ettiğinde 4 cm olmuştu bile.. sonrasında eve gitti ben de doğum çantamı alip evine gittim Gözde nin ve çay içip hurma yiyorduk 🙂 kasılmalar geliyor nefesle karsiyorduk. Abimin Ege uyudu ve Babamız da uçağa bindi.. Berke hazırdı artık.. Gelmeye çok az kalmıştı. Muayne ettiğim de 5 cm olmuştu ve burdan  sonra doğum hizlanabilirdi o yüzden hastaneye gittik.. Yatisi beraber yaptık ve Babamız da uçaktan inip hastaneye gelmişti. Hangimiz hamile ben daha çok doğuruyorum. Sen ne kadar güzel rahat görünüyorsun diyordu.. ilk doğumda baba 2. Gün geldiği için bu hallerini bilmiyormus Gözde nin ve hemen onu da bilgilendirip rahatlattiktan sonra başbaşa bıraktık ikisini, bizde doktoruyla bir şeyler içmek için kantine indik. Gebemizin dedikodusunu yapıyorduk. Ne kadar pozitif ve hazır diye 🙂 yukarı çıktığımız da artık Berke gelicem az kaldı diyordu. Beraber duşa girdik ve Gözde ikinma hissim var diyordu. İşte aynen böyle o his gelir ve anlamamak imkânsızdı. Dogumhaneye geçtik ve baba da yani başında destek halde.. tabi heyecandan bayilabilirim diyordu bir gözüm baba da onları izliyorduk. Gözde kendi kendine tamamen doğal ve Epizyotomisiz bir şekilde aldı bebeğini göğsüne.. Babası babammm diyordu oğluna… E tutamadık gözyaşlarımızı ama fotoğraf çekmekten de alikoymadik 🙂

Kordonu Babamız kesti ve Gözde nin tam hayalindeki doğum gerçekleşiyordu. Berke emmeye başlamıştı bile ve her şey bittiğinde gurur yürüyüşümüz ile çıktık doğumhaneden 🙂 Ailenin kalan kısmı karşıladı bizi Ohhh Hoşgeldin Berke bebeğim.. hayatında doğumun gibi olsun.. Nasıl başlarsan öyle gidermiş. Sen 1-0 başladın 🙂 sevgiyle büyü bebeğim… İyi ki doğdun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir